وقايع و مقاطع تحول‌ساز قرن بيستم تاثير گذار بر برنامه‌ريزی و شهر

با سلام و آرزوي سالي پربار براي همة دوستان<?xml:namespace prefix = o ns = "urn:schemas-microsoft-com:office:office" />

براي ادامة بحث و گشودن دريچه‌ها و مسيرهاي نيل به هدف اصلي وب كه امكان‌پذيري و چگونگي برنامه‌ريزي شهر هست لازمه كه اشاره‌اي به  وقايع و مقاطع تحول‌ساز قرن بيستم - در مقياس جهاني- كه ناظر بر شكل‌گيري روابط جهاني و پي‌ريزي خطوط سرنوشت‌ساز براي انسان‌هاي ساكن در اين كرة خاكي (جهان اول، دوم، سوم؛ فقير و محروم، متوسط جديد و قديم، غني و ثروتمند؛ جنوب و شمال؛ محروم و ستمديده، برخوردار و مرفه) است داشته باشيم. از دوستان عزيز هم جهت تكميل بحث دعوت به عمل مياد.

براي چارچوب‌بندي بحث اين تحولات رو به دسته تقسيم مي‌كنيم:

1-     شناختي- ايدئولوژيك (فكري در حوزة روش و جهان‌بيني)

2-     فني - تكنولوژيك

3-     اقتصادي

4-     اجتماعي

5-     زيست‌محيطي- پايداري

6-     امنيتي- نظامي

البته لازم به ذكر است كه اين تقسيم‌بندي جهت سهولت كاره چراكه همة تحولات در عرصه‌هاي مختلف بصورت درهم‌بافته شكل مي‌گيره و عمل مي‌كنه و با توجه به تقدم و تاخري كه دارند تاثيرات متقابلي بر روي هم دارند. در واقع امر اينها عناصر متداخل و همبسته‌اي هستند كه در كل بصورت سيستماتيك عمل مي‌كنند و در كل تغيير و تحول در هر يك، ديگري را هم تحت تاثير قرار داده و برمي‌انگيزاند.

بدين منظور در صفحات بعد به ترتيب يك يا چند مورد از اين موارد را بصورت اشاره‌اي بيان خواهم كرد و از دوستان هم جهت تكميل بحث دعوت مي‌شود.

اين بحت برمبناي تفكر سيستمي به شهر هست. چراكه در دنياي امروز، شهر واحد و سيستمي مجرد از ساير شهرها و جهان در كل نيست و هر اتفاق و رويدادي در مقياس جهاني، عملكردي در مقياس محلي نيز دارد و بالعكس. بنابراين علاوه بر عوامل محلي، منطقه‌اي و ملي، عوامل و فرايندهاي فرا ملي و جهاني تاثيرات تعيين كننده‌اي دارند. عوامل موثر بر سرنوشت مكانها، امروزه متعدد، پيچيده و متداخل هستند كه در اين بين عوامل تعيين كننده، اصلي و مسلط نقش بسزايي بازي مي‌كنند.

 

بخش آزاد:

 

         زندگي كن و بگذار ديگران هم زندگي كنند.

 

                                              شادروان پروفسور دكتر حسين شكويي

 

قديري 29/2/85 ساعت 2:58 ب‌ظ

 

/ 10 نظر / 31 بازدید
zahra

salam weblog ghashangi darin be man ham sar bezanin mamnoon misham. movafagh bashin

salam webloge ghashango pori darin lotfan be man ham sar bezanin. movafagh bashin.

خزان

بر زمين افتاده پخشيده ست دست و پا گسترده تا هر جا از كجا ؟ كي ؟ كس نمي داند و نمي داند چرا حتي سالها زين پيش اين غم آور وحشت منفور را خيام پرسيده ست وز محيط فضل و شمع خلوت اصحاب هم هرگز هيچ جز بيهوده نشنيده ست كس نداند كي فتاده بر زمين اين خلط گنديده وز كدامين سينه ي بيمار عنكبوتي پير را ماند ، شكن پر زهر و پر احشا مانده ، مسكين ، زير پاي عابري گمنام و نابينا پخش مرده بر زمين ، هموار ديگر آيا هيچ كرمكي در هيچ حالي از دگرديسي تواند بود ؟ من پرسم كيست تا پاسخ بگويد از محيط فضل خلوت يا شلوغي كيست ؟ چيست ؟ من مي پرسم اين بيهوده اي تاريك ترس آور چيست ؟

بد نيست اميدوار کننده هستش من برنامه ريزی شهری ميخونم به نظرم خوب بود اما خيلی خوب و عالی نبود اميدوارم پيشرفت کنی حتما می تونی

ع ک

سلام مطالب جالبی بود. اگر تونستيد سری هم به وبلاگ www.cleanair.blogfa.com بزنيد. شايد بتونيم با کمک هم در مورد ارتباط برنامه ريزی شهری و آلودگی هوا مطالبی بنويسيم. با آرزوی توفيق

هدايت كارگر

وبلاگ مفيدی بود از ان استفاده کردم (با ذکر منبع) نشانی اينترنتی کنفرانس برنامه ريزی و مديريت شهری را در وبلاگ من ببين

در مورد برنامه ريزی مسکن مقاله ای نداريد ؟

ا. کيانی

از تلاش ها و زحمات شما در راستای پيشبرد اهداف علمی و ارزشمند بسيار تشکر می نمائيم. اکبر کيانی -(دکترای جغرافيا و برنامه ريزی شهری)

ن ب

۱- چه دانشگاه هایی این رشته را در مقاطع ارشد و دکترا دارند؟ ۲- لطفا منابع دکترای برنامه ريزی شهری را بنويسيد. با تشکر

عارفه

ممنون از مطلبتون من يک تازه وارد به برنامه ريزی شهری هستم از اينکه کسانی به اين رشته توجه دارند خوشحالم